Autor: Ervin Dubrović
Muzej grada Rijeke 2012.
vel. 23 x 32 cm, 135 str.

Monografija na temu iseljavanja iz srednje Europe, u okviru koje se odvija i iseljavanje Hrvata, ujedno je i pregledna je sinteza “u riječi i slici” o jednom fenomenu koji je ostavio dubokog traga na obje strane Atlantika, i u Starom i u Novom svijetu.

Radi se o ključnom trenutku svjetske povijesti upravo u kojem Novi svijet preuzima vodstvo od Staroga. Odlaskom iz srca stare Europe mnogi su se spasili i pronašli bolji život, no stari je mudri svijet Novome još uvijek bio nenadmašen učenik.

Knjiga, nastala na osnovu obimnih istraživanja i na osnovu obimne fotografske građe, prikupljene iz brojnih arhiva, muzeja i privatnih izvora Europe i Amerike, sažet je pregled ključnih tema iseljavanja, o čemu govore i naslovi dvanaest poglavlja knjige – pogled s druge strane, Iz srednje Europe u Ameriku, Sjaj i bijeda Habsburške Monarhije, Iseljavanje iz europske periferije, Država i kritičari iseljavanja, Hungarian-American Line i Austro-Americana, Riječka Luka, Luka Trst, Fiorello La Guardia, američki konzularni predstavnik u Rijeci, Život u Americi, Iseljeničke sudbine – petnaest priča, Što je Amerika dala srednjoj Europi?, Što je srednja Europa dala Americi?.

Knjiga je opremljena kazalom osobnih imena i zemljopisnih pojmova.
Iako je ovo izdanje objavljeno na engleskom jeziku, cjelovit je tekst na kraju knjige objavljen i na hrvatskom.

Muzejski trg 1/1