Autori: Bernhard Barta, Ervin Dubrović, Alfred Kolhammer, Rudolf Mahringer
Format: 25 x 30 cm
Obim: 356 str.
Rijeka – Beč 2017.

Monografija Leontine Littrow (Trst 1856. – Opatija 1925.) daje opsežan i temeljit uvid u rad donedavna gotovo nepoznate slikarice koja je od djetinjstva živjela u Rijeci i Opatiji, slikala primorske i dalmatinske krajolike i pučke ambijente, a izlagala najviše u Beču i Londonu.

Iako je po majci porijeklom Engleskinja (iz obitelji Charlesa Barryja, iz Hitchina u Hertfordshireu nedaleko Londona), a po ocu Njemica (djed joj u Beč dolazi iz okolice Praga), srodila se s primorskim krajem i, uz redovite odlaske na slikarska putovanja u Veneciju, slikala najčešće predjele u okolici Rijeke i Opatije te u Dalmaciji, Dubrovniku i Boki kotorskoj.

Ervin Dubrović obrađuje njezin umjetnički razvoj u svjetlu kvarnerskog zavičaja i dalmatinskog krajolika. Prikazao je njezin opus od ranih godina učenja sedamdesetih godina devetnaestog stoljeća do posljednjih dana sredinom dvadesetih godina dvadesetoga stoljeća. Učila je od oca, riječkog lučkog kapetana i slikara-amatera, od bečkog slikara Hansa Cannona i pariškog slikara Jeana d’ Alheima. Njezin se opus razvija od amaterskog i konvencionalnog pristupa do plenerizma, impresionizma i ekspresivnog krajolika sočne paste i reljefnoga nanosa boje.

Bernhard Barta govori o Leontininu radu u okruženju građanskih i aristokratskih krugova u Rijeci i Opatiji, naročito o bliskim odnosima sa slikaricom Olgom Wisinger-Florian, s obitelji riječkog tvorničara torpeda Roberta Whiteheada, osobito s njegovom kćerkom Alice – groficom Hoyos, te o druženju s nadvojvodom Karlom Stefanom, čijom jahtom plovi i slika diljem Jadrana.

Knjiga sadrži i kronologiju slikaričina života i djela, popis izložbi, bibliografiju, katalog radova te sažetke na engleskom i talijanskom jeziku.

Trg Riccarda Zanelle (ex Muzejski trg) 1/1