Autorica: dr.sc. Vesna Lovrić PlantićUrednik: mr.sc. Ervin Dubrović
Dizajn: Vesna Rožman
Fotografije: Željko Stojanović
Muzej grada Rijeke 2012.
Katalog izložbe, 23 x 28 cm., ilustracije u boji, 64. str.

Katalog izložbe Oblici vremena- Satovi iz zbirke Muzeja grada Rijeke predstavlja impresivno izdanje prezentacije cjelokupne zbirke satova Muzeja grada Rijeke, koja se sustavno prikuplja i osmišljava u namjeri da se pojedinim primjercima satova prikaže razvoj od prve polovice devetnaestog do sredine dvadesetog stoljeća. Izdanje na 64. strane prikazuje povijesni kontekst i razvoj satova, zatim podijele kućnih satova na vrste(portalni satovi, satovi na stupovima, figuralni satovi, itd.), te detaljne prikaze kataloških jedinica zbirke, koje su obogaćene impresivnim fotografijama.

Uvid u zbirku paralelno pruža i uvid u naročite aspekte kulturne i društvene povijesti, dok satovi fasciniraju složenošću mehanizama, ljepotom izrade i visokim ukusom.

Zbirka kućnih satova Muzeja grada Rijeke sastoji se mahom od stolnih, kaminskih, zidnih i podnih satova različitog tipa i različitih provenijencija, a najviše ih je srednjoeuropskog podrijetla (Beč, Austrija), no ima i podosta primjeraka francuskih satova te poneki američki sat, koji su svojedobno također pristizali u Primorje i na riječko područje. Satovi ove zbirke predstavljaju širok niz tipova satova od bidermajera, historicizma, secesije i art decoa, s područja Kvarnera i Hrvatske, koji su u našim krajevima bili u upotrebi od početka devetnaestog do sredine dvadesetog stoljeća.

Muzejski trg 1/1