U sklopu projekta Oživimo Rijeku, organiziranog kao dio Civilnih inicijativa EPK 2020., u Muzeju grada je 12. lipnja održana radionica Civilne inicijative EPK 30:2, kojom se djelatnike Muzeja educiralo u kardiopulmonalnoj reanimaciji (KPR). Riječ je o metodi oživljavanja unesrećene osobe, u ovom slučaju na javnom mjestu – a Muzej je upravo to, s obzirom na svoje izložbene i ostale aktivnosti usmjerene javnosti – da bi se takvima iznova pokrenulo disanje i rad srca nakon srčanog zastoja. Mozak nakon iznenadnog srčanog zastoja može preživjeti samo 3 do 5 minuta bez kisika, što je obično manje vremena od onoga koliko je potrebno za dolazak Hitne medicinske pomoći. Pravovremeni i kvalitetni KPR u izvedbi slučajnih prolaznika ili bližnjih, ključ je preživljavanja. Poražavajući je podatak kako u Hrvatskoj danas od deset žrtava srčanog zastoja preživi samo jedna, upravo zbog nepravovremene reakcije najbliže okoline. Edukacija je imala oblik 90-minute radionice koju je vodilo četvoro mladih liječnika i studenata medicine, a u kojoj su muzealci teorijski i praktično ovladali vještinom reanimacije, ručno i uz pomoć automatskog vanjskog defibrilatora. Što reći nego – od danas ste u Muzeju grada sigurniji posjetitelji.

Poveznica / dugmePoveznica / dugme

Trg Riccarda Zanelle (ex Muzejski trg) 1/1