Autori: Goran Pernjek, Ivo Mileusnić
Izdavači: Muzej grada Rijeke i Pomorski i povijesni muzej hrvatskog primorja Rijeka
Prevoditelji: Tanja Tomaš et all

format 23 x 28 cm
obim 64 stranice, meki uvez, ilustracije u boji, engleski jezik
Rijeka, svibanj 2016.

Svojedobno je objavljen opširan katalog zbirke torpeda Muzeja grada Rijeke na hrvatskom jeziku, a novo je izdanje objavljen u obliku sažetijega kataloga na engleskom no ažurirano i dopunjeno prinovama i novim nalazima, te poboljšanim i preglednim shemama i crtežima.

Katalog istoimene izložbe torpeda, lansirnih cijevi, žiroskopa, dubinskih sprava, te druge opreme i instrumenata autora Gorana Pernjeka i Ive Mileusnića pregledno iznosi prve zamisli izum i početke proizvodnje torpeda, od Giovanija Luppisa do Roberta Whiteheada, te potom prikazuje povijesne ilustracije iz tvorničkih pogona (oko 1900.).

Glavni dio publikacije je sustavan katalog koji prvi prototip, čuvara obale i prvi torpedo prikazuje novoizrađenim maketama, a sva su ostala torpeda i instrumenti prikazani snimcima izvornih predmeta i shemama , te sustavnim opisima.

Na kraju publikacije prikazani su i konkurenti – ruski i američki torpedo (oba također prisutni i na izložbi).

Posljednje stranice prikazuju cjelinu tvorničkih pogona i lansirnu stanicu (sadašnje stanje i maketu rekonstrukcije izvornog stanja).

Muzejski trg 1/1