Katalog izložbe/monografija
Autorica: Ema Aničić
Izdavač: Muzej grada Rijeke
Dvojezično izdanje: hrvatski i engleski
Format: 28 x 23 cm, meki uvez, ilustracije u boji, 196. str.

Monografija je bazirana na znanstvenom istraživanju Eme Aničić, u kojem se kataloški prikazuje cjelokupna povijest riječke industrijske baštine od 1750. godine do II. svjetskog rata: topografski od zapadne industrijske zone grada Rijeke prema istočnoj. Smisao ovog istraživanja predstavljenog monografijom jest doprinos poznavanju riječkih industrijskih lokaliteta, ukazivanje na njihov značaj i poticanje mogućih rješenja vezanih za budućnost kulturno – industrijske ostavštine po kojoj je Rijeka prepoznatljiva. Uz istraživačke tekstove Eme Aničić, uvrštene su reprezentativne fotografije Stanislava Beličke čije su fotografije predstavljale i okosnicu same izložbe u prostoru muzeja. Unatoč raskoši njegovih fotografskih detalja te fascinantnim i neuobičajenim vizurama koje su Muzej i potaknule da se upusti na rad u ovoj knjizi i izložbi, prevagnule su dokumentarne fotografije, one koje više govore o cjelini nego pojedinostima. Ova dvojezična monografija predstavlja uvid u sintezu bogate riječke industrijske prošlosti.

Trg Riccarda Zanelle (ex Muzejski trg) 1/1