Skip to main content

Izdavači: Muzej grada Rijeke i Comunità degli Italiani di Fiume, 2024.
Urednik i prevoditelj: Rodolfo Segnan
Format: 18 x 23 cm, meki uvez, 340 stranica, ilustracije u boji
Jezik: talijanski

Knjiga “Fiume – il polo sud dell’Europa centrale” je talijansko izdanje knjige Ervina Dubrovića koja je prvotno objavljena na hrvatskom jeziku pod nazivom “Rijeka – južni pol Srednje Europe”. Naslov izdanja upućuje na jednu od ključnih riječkih odrednica, na njenu pripadnost srednjoeuropejstvu na mediteranski način, premda bi se za grad na moru prije očekivalo obrnuto. Knjiga je podijeljena u nekoliko poglavlja, koja nude primjere za potkrijepu autorove teze. Nakon  početnog poglavlja o stoljeću gradskog uspona (tj. političko-gospodarskim počecima moderne Rijeke u 19. stoljeću), to su poglavlja posvećena riječkim talijanskim piscima, hrvatskim piscima, likovnim umjetnicima, također arhitektima koji su sudjelovali u oblikovanju gradskog lica, da bi sve završilo poglavljem o potrazi za izgubljenim riječkim identitetom. Talijansko izdanje knjige donekle je izmijenjeno u odnosu na hrvatsko. To znači kako je nekoliko eseja u prvom izdanju zamijenjeno novim, i to posvećenim književnicima Nedjeljku Fabriju, Eziu Mestrovichu i Marisi Madieri. Dio novih eseja govori o odnosu gradonačelnika Giovannija Ciotte prema kazalištu, te o aktivnostima riječkih trgovačkih i preradbenih kompanija u 18. stoljeću. Uvodnu riječ izdanju napisala je predsjednica Zajednice Talijana Rijeke Melita Sciucca.

Pretplatite se na newsletter i budite u toku s događajima u Muzeju grada Rijeke!

Izrada i održavanje web stranice: Degu design, Kristina Pandža | Urednk: Velid Đekić | Tekstovi: Velid Đekić | Prijevod na engleski jezik: Martin Mayhew, Daria Dadić | Snimanje i izrada virtualne šetnje: Meditel usluge d.o.o.

Muzej grada Rijeke·

Skip to content
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu i pomaganja našem timu da shvati koji su vam odjeljci web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.