Emigration from Central Europe to America 1880-1914
Autor: Ervin Dubrović
Izdavač: Muzej grada Rijeke, 2008.
Format: 23 x 32, ilustracije u boji, 232 stranice, dvojezično – hrvatski i engleski
Sinteza na temu iseljavanja iz širokih prostora Srednje Europe, iz zemalja okupljenih u Austro-Ugarskoj Monarhiji, nastala je na osnovu izvornih istraživanja, objavljene literature i dijelom na osnovu neobjavljenih radova suradnika okupljenih na projektu Iseljavanje iz Srednje Europe u Ameriku.
Iako podijeljena u više cjelina (Iseljavanje, Ustroj prekooceanskog egzodusa, Luke – odakle putovati u Novi svijet?, Riječka i tršćanska luka, Iseljenici, Sudbine i Kraj velikog vala) knjiga u osnovi obrađuje dva aspekta emigracije – organizacijski ustroj iseljeničkog aparata i društveni aspekt emigracije. Ovaj potonji se približava poziciji iseljenika i razmatranju osobnih, pojedinačnih sudbina slavnih i običnih, uspješnih i neuspješnih iseljeničkih priča.
Ovo je jedan od malobrojnih pregleda emigrantske povijesti Srednje Europe uoči Prvog svjetskog rata. U opći kontekst iseljavanja uklapa se i emigracija iz hrvatskih zemalja i Hrvatskog primorja, a naročita je pažnja posvećena riječkoj luci. Za razliku od brojnih knjiga o nacionalnim povijestima emigracije, knjiga pruža neuočene i neuobičajene aspekte egzodusa iz Europe u Ameriku, koji se iscrpljuje upravo uoči Prvog svjetskog rata, kada je “veliki val” iseljavanja posve zaustavljen.
Knjiga je dvojezična, na hrvatskom i engleskom jeziku, a uz osnovni tekst i brojne opsežno opisane ilustracije, sadrži i kazala brodova, kompanija, zemljopisnih pojmova, te osobnih imena.