Osnivač i godina osnivanja:
Grad Rijeka, 1994.
Vrsta muzeja:
opći kulturno-povijesni, gradski
Osnivač i godina osnivanja:
Grad Rijeka, 1994.
Vrsta muzeja:
opći kulturno-povijesni, gradski
Muzej grada Rijeke spominje se u gradskoj povijesti još 1875. godine, kada je vladar Franjo Josip darovao Riječanima čašu u želji da je čuvaju kao izložak svoga gradskog Muzeja. To je bio poticaj da ga osnuju, jer ga u tom trenutku nisu imali. Kada je 1893. konačno otvoren Gradski muzej – Museo Civico, a 1933. i Muzej grada Sušaka, dobivene su ustanove čija je građa dobrim dijelom i danas temelj riječkih muzeja.
Kao moderna ustanova, Muzej grada Rijeke ima svoje početke u Muzeju narodne revolucije Rijeka, osnovanom prema odluci Gradskoga narodnog odbora Općine Sušak 30. svibnja 1961. godine. Sjedište Muzeja narodne revolucije nalazilo se u nekadašnjoj kući grofa Lavala Nugenta, pored Trsatske gradine, u Ulici Petra Zrinskoga. Zbog neadekvatnih uvjeta, preseljen je 12. studenog 1976. u novu, suvremenu, namjenski izgrađenu zgradu, sa stalnim postavom, ustrojenim zbirkama i adekvatnim muzejskim standardima.
Kao ustanova će djelovati do 11. travnja 1994. godine, kada je odlukom Gradskoga vijeća Muzej narodne revolucije preimenovan u Muzej grada Rijeke. Nova ustanova nastavila je djelovati u istoj zgradi, smještenoj u gradskom središtu, u parku Guvernerove palače. Zgrada je modernistički objekt što ga je namjenski za muzej 1976. projektirao ing. arh. Neven Šegvić. Za taj je projekt arhitekt Neven Šegvić dobio Republičku i saveznu nagradu Borbe za najbolje arhitektonsko ostvarenje u Hrvatskoj 1976. Pored zgrade, Muzej grada je naslijedio dokumentarnu građu svoga prethodnika, pohranjujući je u novoformirane zbirke.
Prema svom profilu, Muzej grada Rijeke je opća kulturno-povijesna, gradska muzejska ustanova. Njegov rad obilježava prikupljanje, obrađivanje i restauriranje dragocjene građe, organiziranje istraživačkih projekata, postavljanje značajnih izložbi i objavljivanje opsežnih kataloga s temama iz novije gradske povijesti.
U nizu takvih projekata, ističu se: Riječki mostovi, Parkovna baština Rijeke, Ričina poveda – o manufakturi i industriji na Rječini, Riječke fontane i perila, Riječke škale, Riječka luka (povijest, izgradnja, promet), Merika – Iseljavanje iz Srednje Europe u Ameriku 1815-1930., Kinematografija u Rijeci, Reklama u Rijeci 1890-1940., Čarobna igla – zbirka gramofona i riječka diskografija, Riječka industrijska priča, Riječki torpedo – prvi na svijetu itd.
U ciklusu izložbi posvećenih znamenitim Riječanima, u Muzeju je prikazan život i rad imena koja su zadužila grad na raznim poljima, primjerice u gospodarstvu (Andrija Ljudevit Adamić), arhitekturi (Igor Emili, Andrija Čičin Šain, Ninoslav Kučan, Zdravko Bregovac), fotografiji (Viktor Hreljanović, Ervin Debeuc, Francesco Drenig), slikarstvu (Leontine Littrow, Rikard Žic), scenografiji i kostimografiji (Dorian Sokolić i Ružica Nenadović Sokolić) i mnogi drugi.
Muzejski predmeti i dokumenti pohranjeni su u više raznovrsnih zbirki. To su: Zbirka umjetničkog obrta, Zbirka filatelije, Likovna zbirka, Glazbena zbirka, Zbirka numizmatike vrijednosnica, medalja i odlikovanja, Zbirka dokumentarne građe, Zbirka tiska, Zbirka fotografija i fotografske opreme, Zbirka kazališne i filmske građe, Zbirka predmeta iz svakodnevnog života, Zbirka razglednica, Tehnička zbirka, Zbirka Drugog svjetskog rata, Zbirka memoarske građe, Zbirka broda Galeb, zatim Fondovi sekundarne dokumentacije i Knjižnica Muzeja.
Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine.
U ciklusu izložbi posvećenih znamenitim Riječanima, u Muzeju je prikazan život i rad imena koja su zadužila grad na raznim poljima
Muzejski predmeti i dokumenti pohranjeni su u više raznovrsnih zbirki
Muzej grada Rijeke djeluje kao živo memorijsko mjesto sredine u kojoj se nalazi. On je poticajan, stručan i cijenjen zamašnjak aktivnosti važnih u procesu prepoznavanja, proučavanja, očuvanja i promicanja kulturno-povijesne baštine Rijeke. Muzeju je djelovati za dobro svih članova zajednice kojoj je sastavnicom, pomažući činiti Rijeku samosvjesnim gradom što poštuje vrijednosti koje su ga oblikovale. Muzej podsjeća i na aktualnu važnost gradske baštine, smatrajući je vrelom iskustava korisnih u nastojanju da Rijeka otvori nove razvojne stranice.
Muzej grada Rijeke je kulturna ustanova koja ima zadaću upoznavati javnost s riječkim baštinskim vrijednostima, promatrajući ih u lokalnom, nacionalnom i međunarodnom kontekstu. Čini to istražujući i čuvajući povijesnu građu, organizirajući izložbe, stručna vodstva i edukativne programe, te objavljujući izdanja tematski povezana s muzejskim aktivnostima. U tomu se vodi profesionalnim standardima, uz uvažavanje očekivanja raznolikih kategorija publike, uključujući onu koja će to razvojnim aktivnostima Muzeja tek postati.
viša kustosica dokumentaristica
administrativna službenica
domaćica
domaćica
čuvar
čuvar
© 2024 MUZEJ GRADA RIJEKE.
Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu i pomaganja našem timu da shvati koji su vam odjeljci web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.
Strogo potreban kolačić trebao bi biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.
Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete svaki put kada posjetite ovu web stranicu trebati ponovo omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka, poput broja posjetitelja web stranice i najpopularnijih stranica.
Održavanje ovog kolačića omogućuje nam da poboljšamo našu web stranicu.
Prvo omogućite strogo potrebne kolačiće kako bismo mogli sačuvati vaše postavke!