Skip to main content

Izložba „Talijanski koncentracijski logori u Hrvatskom primorju, 1941. – 1943. Dani sjećanja, dani upozorenja“ postavljena je na riječkom Korzu da bi podsjetila na dio ratne povijesti koji je izravno povezan sa stradavanjima civila, i to onih najnedužnijih. Izložba je ujedno hommage njezinom autoru, dugogodišnjem kustosu i v. d. ravnatelja Muzeja grada Rijeke, nedavno preminulom Mladenu Grguriću. On ju je izvorno priredio 2005. godine, na tragu svoje istoimene knjige. Izložba na 20 panoa govori o logorima koji su se otvarali za internirce s Italiji priključenog područja Primorja, Gorskog kotara i Slovenije. Na teritoriju današnje Primorsko-goranske županije bila su otvorena četiri koncentracijska logora – Lovran, Bakar, Kraljevica i Kampor. U njima su u krajnje nehumanim uvjetima bili zatočeni Hrvati, Slovenci, Srbi, Židovi i ostali građani koje je fašistička vlast smatrala nepoželjnim. Logori su postojali 22 mjeseca i u njima se našlo 23 tisuće osoba. To je uključilo tri tisuće djece. Smrtno je stradalo nekoliko tisuća logoraša, i to najviše u rapskom logoru Kampor. Od ukupnog broja žrtava, u njemu je stradalo 95 posto, često od gladi i hladnoće.

Organizator izlobe je Muzej grada Rijeke, u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke i Savezom antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije. Postav izložbe potpisuju kustosica Sabrina Žigo i dizajnerica Vesna Rožman. Izložba traje od 4. do 8. rujna 2023.

Pretplatite se na newsletter i budite u toku s događajima u Muzeju grada Rijeke!

Izrada i održavanje web stranice: Degu design, Kristina Pandža | Urednici: Velid Đekić, Kristina Pandža | Tekstovi: Velid Đekić, Kristina Pandža | Prijevod na engleski jezik: Martin Mayhew, Daria Dadić | Snimanje i izrada virtualne šetnje: Meditel usluge d.o.o.

Muzej grada Rijeke·

Skip to content