Nova knjiga prof. Filozofskog fakulteta u Rijeci, Irvina Lukežića, predstavljena je 10. lipnja u Muzeju grada. Knjiga je posvećena uvijek intrigantnom pitanju fijumanstva. Knjiga “Fijumani” (podnaslov: “Kolektiv u urbanom krajoliku”), upućuje kako se fenomen fijumanstva pojavio zahvaljujući Rijeci kao velikome kolektivnom naslijeđu raznovrsnih naroda i kultura. Ta činjenica nudi priliku za primjenu nove optike u traženju smisla povijesnih događaja. Rijeka je u Lukežićevoj perspektivi davno već bila zajednica kakva bi Europa jednom tek mogla postati, bude li se razvijala u duhu raznolikosti i otvorenosti. Rijeka je unikatno povijesno iskustvo, praktično oživotvorenje utopijske mogućnosti multikulturalnosti i multilingvizma. Jedinstven riječki duh tolerancije tijekom povijesti nije bilo lako stvoriti niti ga razvijati. Tolerancija je bila conditio sine qua non riječkoga građanskog društva, svjetonazora i kulturne svijesti koju je ugrađivalo u lokalnu tradiciju. Bez poznavanja sebe, drži Lukežić, teško ćemo razumjeti vlastito mjesto u suvremenim konstelacijama odnosa, pa i graditi sebe na temeljima tako vrijednoga zajedničkog duhovnog imetka.

Predstavljanje knjiga okupilo je u Muzeju velik broj sugrađana, tražila se i stolica više. O knjizi su govorili profesorica Filozofskog fakulteta u Rijeci Petra Žagar Šoštarić, ravnatelj Muzeja grada Ervin Dubrović i autor knjige. Okupljenima se pozdravnom riječju obratila i zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan.

Otvoreno: utorak – petak, od 16 do 20 sati
Za poslovne suradnike: ponedjeljak – petak, od 8 do 16 sati