Autor: Rastko Schwalba 1999.,
251 str., predgovor Ervin Dubrović, format: 28 cm

Monografija o najpoznatijemu riječkom arhitektu i jednom od najzanimljivijih Riječana dvadesetog stoljeća, sustavno obrađuje stvaralaki opus arhitekta koji je bio i kulturni djelatnik širokih dometa, utjecaja i ugleda. Emili je svojim djelovanjem znao premostiti provaliju između stare i nove Rijeke, između starih Fijumana i novopridošlih Riječana, između staroga grada i nebodera na Podmurvicama. Najviše se ipak pamti po razumijevanju života staroga grada i pučkog naslijeđa, po uvođenju tradicije u modernu arhitekturu i po smjelim i neočekivanim postmodernim rješenjima. Opširni sažeci na talijanskom i engleskom.