Autor: Ervin Dubrović
Izdavač: Muzej grada Rijeke, 2020.
Jezik: hrvatski

Format: 28 x 23, meki uvez, ilustracije, 344 str.

Katalog je posvećen stalnom postavu Muzeja grada Rijeke u Palači šećera. Ona je najvrjedniji izložak Muzeja. Palača je izgrađena kao upravna zgrada Rafinerije šećera, čiji je pogon početna točka cjelokupne riječke industrijske priče. Pokrenula ga je 1750. nizozemska kompanija Arnoldt & Co. Palača je izgrađena na morskoj obali, a pred nju su stizali jedrenjaci koji su sirovi šećer za preradu istovarivali pred pogonska vrata. Rafinerija je radila do 1826. godine. Kompleks je od 1832. do 1848. korišten kao vojarna mađarske vojske, 1851. u njemu je krenula Tvornica duhana. Palača i cijeli kompleks je od 1947. do 1998. djelovao kao Tvornica motora Rikard Benčić. Dobro sačuvana palača najveća je barokna poslovna palača na istočnoj obali Jadrana. Njezina obnova trajala je tri godine. Godine 2020. dobila je novu ulogu, postala je sjedište gradskog Muzeja. On je u središnjem dijelu zgrade priredio stalni postav posvećen gradskoj povijesti. Proteže se na dva kata. Na prvom katu nudi se uvid u povijest Rijeke u razdoblju od 18. do konca 20. stoljeća, kada je Rijeka postala moderan grad, s europski važnom lukom i snažnom industrijom. Drugi kat posvećen je biografiji proizvodnog kompleksa u kojemu se nalazi Muzej.