Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske, posjetio je 26. ožujka Palaču šećera. Učinio je to nakon otvaranja Dječje kuće, novog kulturnog objekta u neposrednom susjedstvu Muzeja grada, na što se posjet obnovljenoj Palači i obilazak njezina stalnog postava u riječkom art-kvartu prirodno nadovezao. Palaču je posjetio prvi put, ne krijući ugodne dojmove koliko zdanjem, toliko i muzejskim postavom. Kroz oba kata s postavom posvećenim gradskoj povijesti proveo ga je ravnatelj Muzeja Ervin Dubrović. Živo se zanimajući za brojne situacije i okolnosti iz riječke prošlosti o kojima govori postav, Milanović je istaknuo zadovoljstvo činjenicom da Rijeka ima čvrste temelje vlastite multikulturalnosti, koju i danas nastavlja živjeti u svakodnevnoj praksi. Dubrović je u tom svjetlu podsjetio na povijesnu konstataciju kako je “Rijeka mađarski grad u kojemu žive Hrvati koji govore talijanski jezik”, što danas, naravno, više ne vrijedi, ali koja upućuje na specifično, a sada već tradicionalno gradsko ozračje otvorenosti i europskih spona. Ne držeći se kruto protokolarnih pravila, predsjednik je u Palači proveo skoro sat i pol. Dakako, palača i postav zaslužuju mnogo više, kako je primijetio i sam Milanović, uz nadu da će mu obveze kad-tad dopustiti da za upoznavanje s pojedinim poglavljima iz riječke povijesti izdvoji više vremena. Ona to zaslužuju, dobrim dijelom i zato što su izvor danas dragocjenih iskustava.

MUZEJ GRADA RIJEKE                                     Trg Riccarda Zanelle 1/1                                                  Za posjetitelje izložbi privremeno zatvoreno.
Za poslovne suradnike:
ponedjeljak – petak, od 8 do 16 sati

Otvoreno uz najavu, na tel: 051/351-092 ili mob: 091/502-1231.