Urednik: Ervin Dubrović,
Autori: Milica Trkulja i Nada Sabljić
Muzej grada Rijeke, 2008.
Format 23 x 32, ilustracije u boji, 64 str.

Publikacija – katalog Reklama u Rijeci nastala je razradom početne zamisli da se prikaže svojevrstan fenomen riječko-sušačkog farmaceutskog laboratorija Alga, osnovanog pred prvi svjetski rat, a djelatnog do iza drugog svjetskog rata.

Laboratorij Alga imao je izuzetan razvoj i ambiciozan izvozni program pa je zato osobito razvijao i reklamu svojih proizvoda – pa je uz novinske i litografske ilustracije u boji (revija Svijet) tiskao i vlastiti poučno reklamni časopis i brojne letke, prospekte na raznim jezicima i pismima (na latinici i ćirilici), a 1930.-ih i kalendare u čak milijun primjeraka!

Polazeći od činjenice da ni do današnjega dana, u vrijeme visoko razvijenih medija, u Rijeci još uvijek nije istraženo “prvo doba” moderne propagande – prikazujemo i širi kontekst u kojem je djelovala Alga, od 1890. kada je u Rijeci održano prvo predavanje o važnosti komercijalne reklame do posljednje predratne godine.

Unatoč nedostatku domaćih ilustratora (uz poneku iznimku poput Ladislaoa de Gaussa i Bruna Anghebena) tvornice “robe široke potrošnje” (Tvornica čokolade i Ljuštionica riže, Tvornica papira) tiskaju vrlo uspjele reklamne razglednice i letke, a riječki i strani trgovci s dućanima i skladištima u Rijeci objavljuju u domaćim novinama reklame s vrlo živim ilustracijama i reklamnim sloganima.