Među 38 imena iz hrvatske povijesti čiji je rad postao svjetska baština, što će reći da su svojim djelovanjem mijenjali svijet, svatko na svoj način, nalazi se i Riječanin Giovanni Luppis. Tako kažu autori izložbe “Hrvatska svijetu”, što je u organizaciji Večernjeg lista otvorena 12. veljače u zagrebačkom Domu hrvatskih likovnih umjetnika. Muzej grada Rijeke posudio je za tu prigodu iz svoje Tehničke zbirke primjerak torpeda, kojemu je Luppis idejni izumitelj. Riječ je o modelu torpeda TR 45 iz 1946. godine koji je dotad bio jedan od najimpresivnijih eksponata izložbe “Riječki torpedo – prvi na svijetu” u skladištu na Žabici. Dijelom zbog vlastitih impozantnih dimenzija, dijelom zbog lako uočljive, žuti obojene bojeve glave, dakako bez eksplozivnog punjenja. Torpedo iz riječkoga Muzeja jedan je od najvećih izloženih predmeta u Meštrovićevu paviljonu, koji služi kao Dom hrvatskih likovnih umjetnika. Grdosija je duga pet i pol metara, promjera 45 cm i teška jednu tonu. Giovanni Luppis takvim je odabirom kustosice izložbe Anite Ruso i producenta izložbe Damira Kanaeta uključen u red velikana poput Ruđera Boškovića, Fausta Vrančića, Julija Klovića, Marka Marulića, Slavoljuba Penkale, Ivana Meštrovića, Milke Trnine, Andrije Mohorovičića, Nikole Tesle i drugih. Stroj će po završetku izložbe, koja traje do 15. svibnja, biti vraćen na Žabicu. Autor fotografije je Boris Šćitar (Večernji list).

Otvoreno: utorak – petak, od 16 do 20 sati
Za poslovne suradnike: ponedjeljak – petak, od 8 do 16 sati