Danas, 14. srpnja, rođendan je Gustava Klimta. Danas, 14. srpnja 2020. godine, planirali smo otvoriti izložbu „Nepoznati Klimt – ljubav, smrt, ekstaza“ u obnovljenoj zgradi Muzeja grada na Trgu R. Zanelle. Nažalost, zbog epidemije koja je krenula prije nekoliko mjeseci, morali smo otvorenje odgoditi za neku sretniju prigodu. Sve unatoč silnom uloženom organizacijskom trudu i financijskim sredstvima. Vjerujemo, a tako se i pripremamo, kako će se prigoda ponovo ukazati 28. svibnja 2021. godine, štoviše kako ćemo izložbu posvećenu opusu braće Klimt i njihova prijatelja Franza Matscha predstaviti u obnovljenoj palači bivše Šećerane. Jedan spektakl, onaj obnovljene palače, tako će se nadovezati na drugi spektakl, sa slikarskim potpisom Klimtovih. Novi prostor i nove okolnosti donose ponešto izmijenjen oblik i sadržaj izložbe u odnosu na prvotno zamišljeno. Od temeljnog koncepta ne odstupa se, i dalje je naglasak na devet riječkih slika trojice slikara, izrađenih za HNK Ivana pl. Zajca. Njihovu se opusu pristupa stavljajući u žarište motiv žene kao nepresušan izvor inspiracije kako mladoga, tako i kasnijega, zreloga Gustava Klimta. U sklopu izložbe bit će objavljen opsežan dvojezični katalog više autora iz Hrvatske, Austrije i Rumunjske. Među njima su i neki od najvećih poznavatelja opusa ranog Klimta. Izložba će obilovati i multimedijalnim sadržajima.

Poveznica / dugmePoveznica / dugme

Trg Riccarda Zanelle (ex Muzejski trg) 1/1